واقعیت های چاپ افست

هر کس که به نوعی به خدمات چاپ نیاز پیدا می کند، غالباً با ایدۀ چاپ افست روبرو می شود. اگرچه فناوری اصلی این روش چاپ به سال ۱۸۷۵ مربوط می شود، اما در واقع تعداد کمی از افراد وجود دارند که فرآیندهای اساسی آن را درک می کنند.

ماشین چاپ افست ۴۰ اینچی میتسوبیشی

ماشین چاپ افست 40 اینچی میتسوبیشی

با توجه به اینکه چاپ دیجیتال به عنوان یک فناوری بحث برانگیز هم اکنون سهم کوچک اما روزافزونی از تریلیون ها صفحه از مطالب چاپ شده در هر سال را به خود اختصاص می دهد، سردرگمی در مورد چاپ افست به عنوان یک روش قابل استفادۀ امروزی امری اجتناب ناپذیر است. سؤالات متداولی که در ادامه ذکر شده، اصول فناوری چاپ افست را توضیح داده و سعی در برطرف کردن برخی برداشت های غلط از این فناوری در مقایسه با چاپ دیجیتال را دارد.

سؤالات متداول در مورد چاپ افست
نحوۀ عملکرد چاپ افست به چه صورت است؟
فرایند چاپ افست متکی بر این واقعیت است که آب و برخی جوهرهای خاص با هم مخلوط نمی شوند. متن و تصاویر ابتدا با استفاده از روش های گوناگون، معمولاً از طریق یک فرایند شیمیایی شبیه به ساخت فیلم، روی صفحات (زینک یا پلیت چاپ) قرار می گیرند. سپس آب و جوهر به طور متناوب روی این صفحه ها اعمال می شود، در حالی که جوهر در قسمت های تصویر و آب روی هر چیز دیگر می چسبد. سپس تصاویر روی صفحه به وسیلۀ یک ورق لاستیکی به نام «بلانکت» می چرخند یا پوشانده می شوند، و از روی بلانکت، تصویر به خمیر کاغذ منتقل می شود.

سپس این فرایند به طور جداگانه برای رنگ های مختلف تکرار می شود. رنگ ها به عنوان نقاط میکروسکوپی استفاده می شوند، که در ابعاد مختلفی آمیخته شده اند به طوری که چشم انسان آنها را به عنوان سایه ها و رنگ های مختلف تفسیر می کند. صفحه به هیچ وجه جوهر را مستقیماً روی کاغذ منتقل نمی کند، از این رو اصطلاح «افست» برای این نوع چاپ به کار میرود.

نمودار زیر چگونگی فرایند چاپ افست را نشان می دهد:

کاغذ، ۲. چاپگر افست، ۳. داخل چاپگر، ۴. محصول نهایی
چگونگی فرایند چاپ افست

هزاران تنوع مختلف در مورد این مفهوم واحد وجود دارد. تا زمانی که جوهر روی بلانکت و سپس روی کاغذ منتقل شود، این فرایند تحت تعریف چاپ افست قرار می گیرد.

آیا چاپ افست یک فناوری منسوخ و از رده خارج است؟
– اگرچه چاپ افست از مدت ها قبل وجود داشته، اما قطعاً هنوز هم یک فناوری مناسب است و بیش از ۹۰٪ از کل مواد چاپی در جهان از طریق این روش تولید می شود. چاپگرهای افست مدرن بسیار کارآمدتر هستند و تقریباً هیچ شباهتی به نمونه های موجود در اواخر قرن بیستم ندارند، اگرچه اصول اساسی آنها ثابت و بدون تغییر مانده است.

من در جایی خوانده ام که چاپ افست ارزان تر از چاپ دیجیتال است، اما بعد شخصی به من گفت که این حرف دقیقاً درست نمی باشد. پس واقعیت چیست؟
– حقیقت کمی پیچیده تر است. به یاد داشته باشید که بیش از ۹۰٪ چاپ دنیا با فرآیندهای افست انجام می شود و این امر تصادفی نیست. به طور کلی، چاپ افست چندین برابر از چاپ دیجیتال ارزان تر است، در هر قطعه – به شرط اینکه در مورد یک تیراژ چاپ تقریبا بالا صحبت کنیم.

ممکن است قیمت تمام شده بسته به ماشین آلات، موجودی، هزینۀ کار و متغیرهای دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی گران ترین بخش فرآیند چاپ افست مربوط به خود چاپ نیست بلکه تنظیم صفحات است.

تنظیم صفحات، حتی اگر به کمک رایانه صورت گیرد، می تواند یک کار خسته کننده و وقت گیر باشد. اگر فقط یک چاپ کوتاه مدت یا تیراژ کم داشته باشید، نمی توانید سود کافی را با توجه به هزینه های تنظیم این صفحات چاپی به دست آورید. یک صفحۀ آلومینیومی که به درستی تنظیم شده می تواند برای تولید چندین میلیون صفحۀ چاپ شده با اندازۀ استاندارد مناسب باشد. اما تولید در ابعاد کوچک مانند تنها چند صد چاپ ممکن است از چاپ دیجیتال گران تر تمام شود. علاوه بر آن چاپگرهای دیجیتال نیازی به صفحات ندارند و می توانند مستقیماً فایل ها را چاپ کنند و زمان لازم برای تنظیم را کاهش می دهند.

با در نظر گرفتن ریسک تعمیم افراطی باید گفت، چاپ های تیراژ کمتر تقریباً همیشه در چاپ دیجیتال ارزانتر هستند، و چاپ های در تیراژ بالاتر تقریباً با چاپگرهای افست مقرون به صرفه تر است. اندازۀ تیراژ چاپ که در آن چاپ افست ارزان تر می شود کاملاً به مدل های مقایسه شدۀ چاپگر افست و دیجیتال و سایر متغیرهای مربوط به هزینه بستگی دارد.

من شنیده ام که چاپ دیجیتال بهتر از چاپ افست است. آیا این حرف درست است؟
همه چیز به منظور شما از معیار «برتری» بستگی دارد. هیچ فناوری واحدی بر فناوری دیگر برتری ندارد. همانطور که در ابتدا نیز گفته شد، فناوری های دیجیتال و افست بسته به اندازۀ تیراژ چاپ، هریک از برخی مزایای اقتصادی برخوردارند.

وقتی صحبت از کیفیت چاپ می شود، فرایند چاپ افست به طور کلی چاپ های یکنواخت تری تولید می کند، مشروط بر اینکه چاپگرها توسط پرسنل مجرب اداره شوند. چاپگرهای دیجیتالی چاپ هایی تولید می کنند که در ابتدا و انتهای چاپ متفاوت است. این امر اغلب به دلیل تغییر خصوصیات جوهر در اثر گرمای بیش از حد نازل ها یا زمان اضافی قراگیری اجزای جوهر و چندین عامل دیگر صورت می گیرد. اکنون به لطف بهبود فناوری، نگرانی بسیار کمتری در این زمینه وجود دارد. اگرچه امروزه برای چاپ های تیراژ کم، چاپگرهای دیجیتال نیز چاپ های بسیار مطلوبی را تولید می کنند.

چاپگرهای دیجیتال نیازی به صفحه یا گراور ندارند و به همین ترتیب تنظیمات آنها بسیار سریعتر از چاپگرهای افست است. اکثر کارهای چاپی که به زمان تکمیل بسیار سریع احتیاج دارند، عموماً از فناوری چاپ دیجیتال استفاده می کنند.

تصمیم به استفاده از چاپ افست یا دیجیتال فقط به نیاز شما در آن لحظه بستگی دارد.

آیا استفاده از چاپگر افست به معنی دشوارتر شدن چاپ فایل ها از روی رایانۀ من است؟
– خیر. رایانه ها همواره به صورت همراه با چاپگرهای افست استفاده می شوند، بیشتر در مورد تنظیم صفحات چاپ. با توجه به اینکه تنظیم صفحات چاپ به زمان نیاز دارد، آیا چاپ افست سخت تر است؟ در صورت وجود خدمات چاپ مجرب، خیر. آیا این نوع چاپ در مقایسه با چاپ دیجیتال زمان بیشتری طول می کشد؟ به طور کلی، بله

این چاپ افست CMYK که من درحال خواندن دربارۀ آن هستم، چیست؟ آیا از RGB بهتر است؟
– ابتدا اجازه دهید مروری بر آنچه در واقع این علامت های اختصاری نشان می دهند، داشته باشیم. CMYK مخفف Cyan (فیروزه ای)، Magenta (ارغوانی)، Yellow (زرد) و Black (مشکی) است که برای رنگ های فیروزه ای، ارغوانی و زرد از حرف اول آنها و برای رنگ مشکی جهت عدم اشتباه گرفتن با رنگ Blue (آبی) از حرف آخر آن یعنی k استفاده شده است. RGB مخفف Red (قرمز)، Green (سبز)، Blue (آبی) است. هر دو مدل رنگی هستند که با ترکیب اجزای رنگ در مقادیر مختلف برای بدست آوردن رنگ های مطلوب کار می کنند.

RGB پرکاربردترین مدل رنگی برای مانیتورها و سایر نمایشگرهای الکترونیکی است. احتمال دارد همین الان در حال خواندن این مطلب از طریق صفحه نمایشی که از RGB استفاده می کند باشید. از طرف دیگر CMYK بیشتر در انواع فرآیند چاپ از جمله چاپ افست و دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت این است که نمایشگرهای الکترونیکی رنگ های مختلف نور را تصویر کرده و و ترکیب می کنند، در حالی که چاپگرها رنگدانه ها را ترکیب کرده و روی خود کاغذ (که معمولاً سفید رنگ است) جذب می کنند. از آنجا که فرایندها بسیار متفاوت هستند، نمی توان آنها را به طور مستقیم مقایسه کرد.

چالش های موجود متفاوت است و در حالی که RGB می تواند رنگ های بیشتری را در طیف مرئی بازتولید کند، CMYK از نظر فنی قابلیت چاپ بسیار راحتی دارد.

چالش های موجود متفاوت است و در حالی که RGB می تواند رنگ های بیشتری را در طیف مرئی بازتولید کند، CMYK از نظر فنی قابلیت چاپ بسیار راحتی دارد. وجود کارتریج جداگانۀ جوهر سیاه این مدل رنگ (CMYK) را بسیار اقتصادی تر می کند، از آنجا که رنگ ها لازم نیست که خیلی اوقات مخلوط شوند. همچنین، RGB و CMY (بدون سیاه) به خودی خود نمی توانند به رنگ سیاه بسیار تیره در چاپ برسند. متن نیز به طور معمول به مقدار زیادی جوهر سیاه احتیاج دارد و این امر CMYK را به یک مدل رنگی بسیار جذاب تر برای چاپگر تبدیل می کند.

تأیید صحت فرآیند رنگی که چاپگر شما از آن استفاده می کند، مهم است، زیرا در اکثر چاپگرهای افست رنگی، فایل های موجود در RGB برای پردازش باید به CMYK تبدیل شوند.